Logo

Arenys de Mar je jedním z hlavních měst, ležících na katalánském pobřeží Costa del Maresme. Nachází se mezi městy Sant Vincenç de Montalt a Canet de Mar. V roce 2010 mělo Arenys de Mar 14 688 obyvatel. Městský přístav byl po mnoho let jediným existujícím přístavem na severním pobřeží od Barcelony.

Zdejší pláže jsou rozsáhlé, tvořené hrubozrnným pískem. Obklopují je kopce.

Ke zdejším památkám patří např. farní kostel Santa Maria s barokním retabulem, který vytvořil na počátku 18. století sochař Pau Costa. Najdete zde také muzeum krajkářství či mineralogie. Ve městě jsou zachovány také některé z obranných věží, které měly chránit Arenys de Mar před piráty.

Zemědělství je v posledních letech na ústupu, přesto pěstování ovoce a zeleniny stále vzkvétá. Hlavním zdrojem obživy místních obyvatel je však rybaření a s ním související průmysl. Každé odpoledne, po návratu lodí zpět do města, se zde konají aukce. Během léta ve zdejším přístavu kotví mnoho plachetnic, mířících do Středomoří.

Hlavním obchodním centrem a středem všech místních aktivit je Riera. Každé ráno a také v pátek odpoledne se zde konají trhy. V Arenys de Mar se pořádají dva festivaly, a to na počest sv. Zena (9. července) a sv. Rocha (16. srpna). 24. 6. se sem zase můžete přijet podívat na veletrh.

Ve městě se nachází gymnázium, zemědělská škola, hudební škola a různé školy, zaměřené na výuku krajkářství.