Mataró a Arenys de Mar

Mataró je hlavním a zároveň největším městem kraje Maresme ve španělském Katalánsku. Nachází se na Costa del Maresme, jižně od známého pobřeží Costa Brava, mezi obcemi Cabrera de Mar a Sant Andreu de Llavaneres. V roce 2009 tu žilo 121 700 obyvatel. Dříve bylo město známo pod názvy „Iluro“ či „Illuro“.
Mataró se pyšní velmi dlouhou historií, o níž svědčí i nedávno objevené ruiny lázní (Torre Llauder), pocházejících z 1. století př. n. l. Pobřežní silnice N-II kopíruje původní římskou cestu.

V roce 1992, když Barcelona pořádala XXV. letní olympijské hry, se v Mataró uskutečnil start olympijského maratonu.

V Mataró se narodil architekt Josep Puig i Cadafalch, který je autorem zdejší radnice i dalších pozoruhodných staveb ve městě (např. Casa Coll i Regas, Casa Parera, Casa Sisternes, El Rengle, La Beneficiencia).

Tradiční vinice v Mataró byly v 19. stolení zničeny mšičkou révokazem (Daktulosphaira vitifoliae). Díky rozvoji turistického ruchu a zavlažovacích systémů v oblasti se pěstování vinné révy podařilo částečně obnovit. Hlavní náhradní plodinou jsou brambory, dále se zde pěstuje salát a hrách, zejména pro vývoz. Produkce řezaných květin je v Mataró méně důležitá než v ostatních městech Costa del Maresme.

Arenys de Mar je jedním z hlavních měst, ležících na katalánském pobřeží Costa del Maresme. Nachází se mezi městy Sant Vincenç de Montalt a Canet de Mar. V roce 2010 mělo Arenys de Mar 14 688 obyvatel. Městský přístav byl po mnoho let jediným existujícím přístavem na severním pobřeží od Barcelony.

Zdejší pláže jsou rozsáhlé, tvořené hrubozrnným pískem. Obklopují je kopce.

Ke zdejším památkám patří např. farní kostel Santa Maria s barokním retabulem, který vytvořil na počátku 18. století sochař Pau Costa. Najdete zde také muzeum krajkářství či mineralogie. Ve městě jsou zachovány také některé z obranných věží, které měly chránit Arenys de Mar před piráty.

Zemědělství je v posledních letech na ústupu, přesto pěstování ovoce a zeleniny stále vzkvétá. Hlavním zdrojem obživy místních obyvatel je však rybaření a s ním související průmysl. Každé odpoledne, po návratu lodí zpět do města, se zde konají aukce. Během léta ve zdejším přístavu kotví mnoho plachetnic, mířících do Středomoří.

Hlavním obchodním centrem a středem všech místních aktivit je Riera. Každé ráno a také v pátek odpoledne se zde konají trhy. V Arenys de Mar se pořádají dva festivaly, a to na počest sv. Zena (9. července) a sv. Rocha (16. srpna). 24. 6. se sem zase můžete přijet podívat na veletrh.

Ve městě se nachází gymnázium, zemědělská škola, hudební škola a různé školy, zaměřené na výuku krajkářství.

©2024 Costa del Maresme Cestování.cz