Logo

Mataró je hlavním a zároveň největším městem kraje Maresme ve španělském Katalánsku. Nachází se na Costa del Maresme, jižně od známého pobřeží Costa Brava, mezi obcemi Cabrera de Mar a Sant Andreu de Llavaneres. V roce 2009 tu žilo 121 700 obyvatel. Dříve bylo město známo pod názvy „Iluro“ či „Illuro“.
Mataró se pyšní velmi dlouhou historií, o níž svědčí i nedávno objevené ruiny lázní (Torre Llauder), pocházejících z 1. století př. n. l. Pobřežní silnice N-II kopíruje původní římskou cestu.

V roce 1992, když Barcelona pořádala XXV. letní olympijské hry, se v Mataró uskutečnil start olympijského maratonu.

V Mataró se narodil architekt Josep Puig i Cadafalch, který je autorem zdejší radnice i dalších pozoruhodných staveb ve městě (např. Casa Coll i Regas, Casa Parera, Casa Sisternes, El Rengle, La Beneficiencia).

Tradiční vinice v Mataró byly v 19. stolení zničeny mšičkou révokazem (Daktulosphaira vitifoliae). Díky rozvoji turistického ruchu a zavlažovacích systémů v oblasti se pěstování vinné révy podařilo částečně obnovit. Hlavní náhradní plodinou jsou brambory, dále se zde pěstuje salát a hrách, zejména pro vývoz. Produkce řezaných květin je v Mataró méně důležitá než v ostatních městech Costa del Maresme.